Dziś: piątek,
24 listopada 2017 roku.
Przegląd do nr 555 – listopad 2017 r.
Czytelnicy piszą
Czytelnicy piszą
Вчителі з Польщі: чи всяка критика є позитивною?

У „Галицькому кур’єрі” №12 (256) 30 червня – 14 липня було опубліковане звернення до Міністерства національної освіти Республіки Польща щодо направлення і праці вчителів, які викладають польську мову в Україні.

Безумовно, процес розвитку та поширення польської мови, культури та освіти в Україні може стикатися з певними складнощами, проблемами та негараздами. Ми впевнені, що автори листа від імені Спілки поляків України керувалися тільки найкращими намірами, прагнучи донести до Міністерства національної освіти Республіки Польща та широких кіл громадськості власну позицію щодо цих проблем. Не сумніваємося, що в основі листа лежить прагнення конструктивної критики і публічного обговорення тих труднощів, які дійсно можуть мати місце у полонійному середовищі в Україні.

Проте навіть така критика не повинна перетворюватися на безпідставні узагальнення, що межують зі звинуваченнями. У певних моментах автори листа від імені Спілки поляків України не допомагають висвітлити проблеми, а очевидно шкодять такому висвітленню і обговоренню.

1)    Лист містить заяви про алкоголізм, низький культурний рівень і навіть психічні проблеми вчителів. Можливо, на рівні окремих полонійних організацій, шкіл чи особистостей такі вади мають місце, але чому тоді їх не названо поіменно? Приховуючи конкретних винуватців, навряд чи можна усунути ці ж самі недоліки, які оскаржуються – навпаки, таким чином їх тільки заохочується.

2)    Більше того, такі сильні узагальнення без пойменування конкретних осіб чи полонійних організацій, не лише не допомагають залагодити ситуацію там, де проблеми можуть дійсно мати місце, але й прямо шкодять репутації у тих областях чи місцевостях України, де польські товариства і зокрема вчителі польської мови давно і заслужено користуються лише позитивною репутацією серед місцевого населення. Чудовим прикладом цього є діяльність Спілки поляків „Астер” в Ніжині, яка вже не перший рік проводить культурні та освітні заходи, зокрема плідно співпрацюючи з вчителями з Польщі. Кожен із семи польських вчителів, які працювали у Ніжині за час діяльності Спілки, ставав активним її членом, завжди враховував у своїй освітній та культурній роботі думку членів Спілки. Тому окремі узагальнення й звинувачення, які можна зі здивуванням та обуренням побачити у листі Спілки поляків України, прямо вдарили по репутації без перебільшення кожного полонійного товариства, яке знають і про яке позитивно відгукуються у тому чи іншому куточку нашої країни.

3)    Репутаційних втрат можуть зазнати не лише активні члени польських товариств, але й звичайні поляки чи особи польського походження, які проживають в України, але досить мало залучені до полонійного руху. Якщо зміст листа Спілки поляків України стануть переказувати й пересмикувати «жовті», бульварні, охочі до смажених сенсацій видання (як Інтернет, так і паперові), то яке враження вони сформують у пересічного українського читача, далекого від всіх цих проблем? Правильно, у свідомості звичайного обивателя лишиться згадка тільки про те, що серед поляків (а зокрема польських вчителів) самі алкоголіки, психічно хворі і люди, нездатні до адаптації і нормальної взаємодії з іншими. Тому слід бути дуже обережними із подібного роду узагальнюючими характеристиками, бо вони можуть зашкодити навіть тим людям польського походження, які не мають практичного жодного прямого стосунку до проблеми.

Підтримуємо думку президента Спілки поляків «Астер» п. Фелікси Бєлінської, опубліковану в газеті “Dziennik Kijowski” №15 (526) за серпень 2016 р. Погоджуємося, що праця вчителя із-за кордону залежить також від президента Спілки поляків. Вкрай слушною є думка Фелікси Бєлінської про неприпустимість необґрунтованих узагальнень.

Сподіваємося на подальший плідний розвиток дискусії щодо порушеної проблеми.

Віталій Нечеса, Марія Наконечна,
Члени Спілки поляків «Астер» в Ніжині

Передплатити „Dziennik Kijowski” можна протягом року в усіх відділеннях зв’язку України