Dziś: czwartek,
22 listopada 2018 roku.
Przegląd do nr 579 – listopad 2018 r.
Historia
З історії магнатських родів
Князі Чорторийські в Україні

Нещодавно в невеличкому містечку Клевань, що на Рівненщині, відбулася незвична подія, пов’язана зі знаменитим князівським родом Чорторийських (Чарторийських). Перша письмова згадка про волинське містечко, засноване представником знаменитого литовсько-польського роду Михайлом Чорторийським, датована 1458 роком. Магнати розбудували в Клевані справжнє родове гніздо – звели замок над Стублою, костел, православну церкву тощо. Саме з костелу і почалася торік ця історія.

Під час розкопок, які провадились при дослідженні крипт під Благовіщенським костелом, археологи виявили давні поховання. За фрагментами одягу можна визначити, що це погребіння представників знаті і духовенства. Будівничим першого (ще дерев’яного) храму був князь Юрій Чорторийський, а його син – Дмитро-Юрій - 1630 р. надав кошти на зведення на тому ж місці мурованого костелу Благовіщення Пресвятої Діви Марії, святого Станіслава, єпископа і мученика, святого Юрія і святої Анни. За традицією у підземеллях храмів ховали їх ктиторів, членів знатних родин і священнослужителів. Цікаво, що тлінки одного з померлих (а віднайдено було рештки 18 осіб), покоїлись у дубовій колоді. Такий тип поховання характерний для більш раннього часу, тож є припущення, що тут був похований сам фундатор храму. Більш точну відповість дасть наука після проведення відповідних досліджень, в тому числі і ДНК-аналізу. Рід Чорторийських, на відміну від багатьох, не вигаснув і зберігся до наших днів. Представники волинської гілки роду мешкають не тільки у Польщі. Саме член розлогої родини з Австралії збирається оплатити проведення генного аналізу.

На церемонію перепоховання приїхали 25 членів родини з Польщі (завдяки шлюбним зв’язкам серед них було троє представників роду Радзивілів). Найстаршою була княгиня Барбара Чорторийська – енергійна, освічена жінка, доктор біохімії. Впадало в око, що ця літня пані є прекрасним організатором, до якого з великою повагою прислухаються молодші члени фамілії.

Представниками Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку були віце-консул Павел Овад та віце-консул Анна Бабяк-Овад. Євхаристію та поминальне богослужіння звершив Ординарій Луцький єпископ Віталій Скомаровський. Серед присутніх, окрім представників католицької громади і мешканців містечка, було чимало науковців з Луцька, Рівного, Києва, Острога та ін., журналістів, представників українських телеканалів.

Автору в складі редакційної групи київського видавництва «Балтія-Друк» вдалося поспілкуватися з пані Барбарою і домовитися про розлоге інтерв’ю для наступного видання із серії «Еліта», присвяченого історії роду князів Чорторийських («Балтія-Друк» випустила чотири томи з цієї серії – «Князі Радзивіли», «Князі Острозькі», «Князі Вишневецькі» і «Князі Олельковичі-Слуцькі», готується до друку книжка «Князі Сангушки»). Таким чином наша спільна історія поступово відкриває свої таємниці перед широкою аудиторією українських читачів.

Юлія ФЕРЕНЦЕВА (КНКТП «Згода»)

Передплатити „Dziennik Kijowski” можна протягом року в усіх відділеннях зв’язку України