Dziś: poniedziałek,
18 stycznia 2021 roku.
Przegląd do nr 632 – styczeń 2021 r.
Czytelnicy piszą
Czytelnicy piszą
Чим мене вразила Польща

Чи могла я колись думати про те, що на власні очі зможу побачити і відчути життя в Польщі? Не могла. Але життя сповнене сюрпризів і переїзд до Польщі став одним із них. Отже, перше, що мене вразило, це: черги на кордоні.  Виявляється, що тисячі українців їдуть до цієї країни в першу чергу з єдиною метою: заробити грошей. Хтось везе цигарки, хтось горілку, а хтось їде працювати, набравши з дому смаколиків і, що вже там казати, українського делікатесу – сала, і тепер, нервово спостерігає за працівником прикордонної служби, який старанно порпається в сумках українців, пильнуючи, щоб хтось не провіз забороненого продукту. І яка то радість, коли вдається приховати бодай щось із смачненького українського продукту.

Вистачає тут і  студентів, котрі навчаються в Польщі, вирішивши, що освіту буде краще здобути за кордоном.

Простоявши декілька годин в черзі, нарешті, потрапляємо до самої Польщі, і хоча, в цій країні вже не вперше, але єдине що проситься в голову: «Оце так дороги!» Звичайно, їхавши перед тим через пів України з Волинської області до Житомирської вдалося відчути всю «принадність» українських доріг, і на пропозицію чоловіка: «Ляж поспи, бо ще далеко їхати», мусила лиш віджартовуватись: «Та ні, буду твоїм запасним водієм». Де ж тут заснеш, коли не встигнеш виїхати з однієї ями, як відразу потрапляєш в іншу.

В Польщі ж, швидкість 100-120 км/год, навіть не відчувається.

Інше – люди. Здавалось би, для чого бути привітним та ввічливим з українцями, яких вже мільйони в Польщі? Але ні, за рік життя тут, ми з чоловіком жодного разу не помітили грубого чи зневажливого ставлення до нас, навпаки – всі ставились до нас з розумінням та співчуттям. І коли, на запитання, скільки середня зарплата в Україні, я відповідаю, що працюючи в приватному дитячому закладі, я отримувала близько 500 злотих(приблизно 3000 грн), завжди чула: « Як же ви там живете?» І зарплати це ще один пункт про який треба згадати. За місяць роботи тут, в середньому, можна отримати близько 2000 злотих (12 -14 тисяч гривень). Але таку зарплату мають, здебільшого жінки, чоловіки ж, працюючи на будівництві чи зварювальниками, мають від 3000 злотих. Отакі справи!

Стосовно мови, то спочатку було дивним польське «цокання» та «пшекання», але згодом з’ясувалась, що польська мова подібна до української і вже за 3 місяці життя тут, я чула від поляків, чи в мене, бува, немає польського коріння і чи я раніше не вчила польської.  

Ще що вражає, то це якість і ціна польських продуктів, предметів побуту та одягу. Наприклад, йогурт можна купити за 1,20, хліб – 1,50, яблука – 2 злотих. Стосовно одягу, то шкіряне взуття можна купити за 200 злотих, куртку теж за стільки ж. То ж, отримавши чергову зарплату, можна кожного місяця оновлювати гардероб і купити більший холодильник, щоб помістити туди всі польські смаколики.

До речі, всі фабрики і заводи тут розміщені за містом. Це досить комфортно і не псує загального вигляду міста.

А ще – транспорт, точніше те, наскільки вчасно тут курсують автобуси. На кожній зупинці висить розклад руху автобуса з усіма зупинками і часом ,коли вони прибувають на зупинку. Наприклад, якщо автобус має прибути о 10.23, то він приїде не раніше і не пізніше, а в точно зазначений час.

Ще здивував перетин кордону з Литвою, яка, як і Польща «в унії», як кажуть поляки. Навіть не встигла зрозуміти, коли ми виїхали з Польщі і опинились в Литві, бо ж не було жодних кордонів, поліції, черг, і як тут не згадати кількагодинні стоянки на кордоні України з Польщею.

Не залишу без уваги і польські шпиталі. Довелось якось побувати, то скажу що за тиждень часу, проведеного в шпиталі ми не платили ні за аналізи, ні за таблетки, ні за їжу. Все було абсолютно безкоштовно! Всі витрати покриває «обеспеченіє», тобто страховка, яка є в кожного, хто працює в Польщі офіційно.

Ось так. А в голові все крутиться думка: чи буде колись так і в Україні? Але, чомусь це питання завжди залишається без відповіді…

Зіна Гордієнко

Передплатити „Dziennik Kijowski” можна протягом року в усіх відділеннях зв’язку України